Obsah
Zajímavosti
Podbrdské muzeum
bylo v Rožmitále pod Třemšínem zpřístupněno veřejnosti od 1.7.2010 v budově bývalého Agrostroje, Palackého 10.
Muzeum nabízí jedinečné expozice a provází návštěvníky historií od doby rodu Lvů z Rožmitála až do nedávné minulosti.
Provede Vás historií města, překrásnou brdskou krajinou, neporušenou přírodou, seznámí s tradičními podbrdskými řemesly. Nabídne vám k prohlídce vskutku unikátní exponáty.
Galerie osobností je další zajímavostí. Můžete se seznámit se slavnými rodáky i s těmi, kteří zde část života prožili .
Jedno patro je věnováno životu a dílu Jakuba Jana Ryby osvíceného kantora, buditele, regenschoriho, hudebního skladatele a autora slavné České mše vánoční, kterou zde poprvé v roce 1796 v kostele Povýšení sv. Kříže uvedl.
Muzeum se pyšní i sbírkou historických automobilů, převážně značky Aero a galerií. Součástí muzea je dětské hřiště a připravuje se interaktivní venkovní učebna.
Moderní, bezbariérový, muzejní komplex nabízí příjemné klimatizované prostředí.
Cvočkařský veřtat ve Starém Rožmitále
Bývalý cvočkařský veřtat je přístupný v domě č.p. 74 zdarma po celý rok. Otevřeno je kromě zimních měsíců denně od slušné hodiny ranní do soumraku, vstup je volný a nutný. Jedná se patrně o jediné muzeum na světě, které se věnuje cvokům a cvočkům (www.staryrozmital.cz). Návštěvu můžete spojit s krásnou procházkou od kostela s hrobem Jakuba Jana Ryby přes Alej Johanky z Rožmitálu k zámku v Rožmitále pod Třemšínem.
Původní cvočkařský veřtat byl v době svého vzniku v druhé polovině 19. století jednou z mnoha dílen, která se v chudém brdském kraji snažila uživit několik rodin z okolí tavením rudy a výrobou drobného železářského zboží. Rozvoj dílny do podoby malé továrny je spojen až se jménem Josefa Kulovaného a jeho sedmi synů a dcer, kteří ve 30. a 40. letech 20. století výrobu rozšířili, přestavěli dům a rozvinuli výrobní program. Výroba v původních prostorech i podnikání rodiny Kulovaných končí v roce 1948. Většina strojů i zaměstnanců se přesunula do nově vzniklého podniku Kovostar, rovněž umístěného ve Starém Rožmitále, kde se se železem pracovalo až do začátku 90. let minulého století.
Lípa v Aleji Johanky z Rožmitálu
Mohutná lípa zdobí začátek aleje, pojmenované po české královně Johaně, manželce Jiřího z Poděbrad. Úctyhodný staletý strom o objemu kmene 6,75 m se nachází za Podzámeckým dvorem a je bezesporu dávným pamětníkem mnoha zajímavých lidských a uměleckých osudů. Nepochybně patří k životnímu příběhu geniálního hudebního skladatele, rožmitálského kantora Jakuba Jana Ryby (1765-1815) a pod jejím nádherným kmenem a korunou chodíval spisovatel Rudolf Richard Hofmeister (1868-1934). Alej, jejímuž předznamenání lípa vévodí, byla našimi předky pojmenována po vzdělané, uměnímilovné a statečné ženě z rožmitálského panského rodu, která po boku královského manžela usilovala o náboženskou toleranci a neváhala se postavit do čela vojska proti křižácké přesile.
Lípa byla roku 2006 nominována na Strom roku za celý Středočeský kraj.