Obsah
Rožmitálská radnice
Budova rožmitálské radnice se nachází v dolní části náměstí. Bezesporu ji lze zařadit mezi významné budovy, které svým vzhledem zkrášlují historický střed města.
Původní budova radnice pocházela z roku 1837. Tehdy byla při přestavbě přízemní budova radnice zvýšena o jedno podlaží. Na radniční věž byly přeneseny hodiny ze zrušené březnické brány. Ta se dříve nacházela dole pod náměstím v ulici Palackého mezi domy čp.12 a 9, přibližně nad dnešním mostem přes rožmitálské Benátky.
Budova radnice byla jednopatrová, průjezd býval dlážděný divokým (neopracovaným) kamenem zvaným kočičí hlavy. Tak bylo vydlážděno i celé rožmitálské náměstí. Není tomu dávno, co byla dlažba v průjezdu radnice nahrazena nehlučnou dlažbou špalíčkovou, dřevěnou.
Vlevo v přízemí se nacházely dvě klenuté místnosti poštovního a telegrafního úřadu. Kdysi tu býval hostinec a jedna malá místnost, která sloužila jako výpůjční prostory Husovy knihovny města Rožmitálu. Pro tento účel se ale vůbec nehodila: byla malá, temná a neútulná.
Vpravo průjezdu byla chodba vedoucí k bytům dvou strážníků a k šatlavě, která však zřídka kdy někoho hostila. Rožmitálští občané se zřejmě chovali jako vzorně vychovaní lidé, pro něž je obecní vězení zbytečnou věcí. Z průjezdu také vedly vyšlapané schody do prvního patra; zde ústily do předsíně tajemníkova bytu. Kromě bytu bychom tu ještě objevili velkou zasedací síň, kancelář s archivem a malou místnost sloužící jako muzejní skladiště.
Volba starosty se poprvé uskutečnila v našem městě v roce 1848. Prvním starostou byl zvolen František Báca, mlynář podebranský (měl mlýn pod Březnickou bránou). Byl to kmotr významného rožmitálského spisovatele R.R. Hofmeistera a také autor plánku na hodinovou věž na městské radnici. Po Františku Bácovi se na rožmitálské radnici do současné doby vystřídalo mnoho starostů. Kam se asi poděly jejich portréty – olejomalby, které kdysi visely v zasedací síni? Tu dnes zdobí monumentální obraz Pasování pana Lva z Rožmitálu na rytíře od akademického malíře Jana Šebka, autora sgrafita na Panském domě. O vznik obrazu se zasloužil pan starosta Jareš, který ho objednal u malíře Šebka v roce 1942. Stejnou záhadou je, kam se ztratilo stříbrné renesanční pečetidlo z 16. století, které na radnici bývalo a stalo se součástí inventáře. Dnes o něm už samozřejmě nikdo neví. Je to škoda, asi by mohlo vyprávět o tom, kolik toho na radnici zažilo a slyšelo.
Současná budova radnice je dvoupatrová.. Druhé patro bylo přistavěno v roce 1938. V průjezdu zůstala dřevěná dlažba. Vlevo je nově zrekonstruovaná zasedací místnost a nově vybudované sociální zařízení. V pravé části přízemí se stále nachází služební byt. V prvním patře najdeme kancelář starosty, místostarosty, sekretariát starosty, kancelář matriky a obřadní síň. Ve druhém patře jsou kanceláře: účtárny, sociálního oddělení, evidence obyvatel, finančního odboru, evidence majetku města a zrekonstruované prostory pro stavební odbor a malá zasedací místnost.
Karolína Linhová
Kreslily Martina Janoušková a Lucka Voříšková